...

רוכשים מזגן? מושגים בסיסיים לרוכש המתחיל

מושגים בסיסים בנושא מזגנים

החיפוש אחר המזגן המושלם עבורכם יכול להיות משימה מרתיעה ומבלבלת. קטלוגים ומוכרים יציפו אתכם בעשרות מושגים ומונחים שיהיו לפעמים מוכרים אבל לפעמים חדשים לגמרי או אפילו מטעים. קבלו את המילון השלם לרוכש המתחיל.

 מעבה ומאייד

ניתן לחלק את גופו של המזגן בגסות לשני חלקים: המעבה הוא החלק שבו שוכן מנוע המזגן ושם נעשית עבודת הקירור או החימום בפועל של האוויר. המעבה נקרא לרוב גם יחידה חיצונית מכיוון שהוא מותקן מחוץ לבית.

משם עובר האוויר למאייד, חלקו הקדמי של המזגן שפולט את האוויר המחומם או המקורר ומפזר אותם בחדר. המאייד נקרא לרוב גם יחידה פנימית מכיוון שהוא מותקן בתוך הבית על הקיר.

מאייד

כמה חדרים יכול לקרר המזגן?

אחת השאלות המרכזיות והראשונות שתיתקלו בהן בעת חיפוש מזגן חדש היא איזה סוג של מזגן אתם מחפשים – ומתוך כך, כמה יחידות עליכם לקנות. התשובה לשאלות אלה תלויה בצרכים האישיים שלכם, במספר החדרים שאתם מעוניינים לקרר או לחמם, גודל המבנה ועוד.

  • מזגן עילי (או: מזגן מפוצל) הוא בעל שתי יחידות – האחת מותקנת מחוץ לבית ומכילה את המנוע, והשנייה בתוך הבית ומכילה את המאייד, כלומר פולטת את האוויר המקורר או המחומם. לרוב מדובר במזגן הפועל בחדר אחד בלבד.
  • מזגן מרכזי ומזגן מיני מרכזי: מזגנים הכוללים מעבה חזק יחיד שמספק קירור או חימום למספר חדרים שונים בו זמנית. בעוד שהמזגן המרכזי מורכב ממספר מאיידים – אחד עבור כל חדר שברצוננו לקרר – אצל המזגן המיני מרכזי גם המאייד נמצא מחוץ לבית, ומוביל את האוויר המקורר בעזרת מערכת צינורות פנימיים בבית.

 מזגן אינוורטר ומזגן VRF (Variant Refrigerant Flow)

מזגן אינוורטר הוא בעל מנוע בטכנולוגיה ייחודית שמאפשר לו לעבוד בתפוקה משתנה, בניגוד למזגן הקלאסי שמסוגל לפעול תמיד רק בתפוקה מלאה או להיכבות. הדבר מאפשר לשמור על טמפרטורה קבועה בחדר בצורה חלקה – ולחסוך משמעותית באנרגיה – במקום מנגנון התרמוסטט של המזגנים הרגילים, שפשוט נכבים ונדלקים בכל פעם שהחדר מתקרר או מתחמם יותר מדי.

גם מזגן ה-VRF משתמש ביכולת זו, אולם עליה הוא מוסיף גם את האפשרות לווסת את הטמפרטורה בכל חדר בבית באופן אינדיבידואלי.

יחידת חוץ (מעבה) - vrf

מזגן נסתר

מזגן שמקרר את החדר בלי שנראה אותו, מה שחוסך במקום וכמובן גם נעים יותר לעין. ההסתרה מתאפשרת בד"כ בעזרת התקנת המזגן בתוך התקרה, או ע"י יצירת מחיצה דקורטיבית עשויה גבס.

מזגן נייד

מזגן נייד – יחידת מיזוג שאיננה מקובעת לקיר ואפשר לנייד אותה בקלות ובכוחות עצמנו. מזגן זה עוצמתי פחות, אולם יש לו יתרון בצורת ניידות וזמניות – שימושי בדירות שכורות, מקומות ציבוריים וכו'.

דמפר למזגן מרכזי

התקן חשמלי שניתן להוסיף למזגן מיני מרכזי על מנת לאפשר לנו לווסת את עוצמת המיזוג בחדרים שונים בבית באופן בלתי תלוי. כך אנחנו מקררים כל חדר בהתאם לצורך אם בכלל, ולא מבזבזים את כספנו על חשבון חשמל מנופח שלא לצורך.

 תפוקת קירור וחימום

תפוקת המזגן (הספק המנוע יחסית ליחידת זמן) מתארת בעצם כמה מקרר או מחמם המזגן שלכם בפועל. את תפוקת המזגן מתארים היצרנים ביחידות המידה כוח סוס או BTU.

  • כוח סוס: יחידת מידה ותיקה שנשארה איתנו עוד מהימים הראשונים של המצאת מכונות הקיטור, אז נמדד כוחו של מנוע בהשוואה לכוח שמסוגל לספק סוס. השימוש בכ"ס בהקשר זה איננו מדויק, אולם נהוג להשתמש בכ"ס מאחר וזוהי יחידה נפוצה ומוכרת למרבית האנשים.
  • British Thermal Unit per Hour (BTU/H): יחידת מידה מודרנית ונכונה יותר לתיאור יעילות המזגן. ככל שה-BTU גבוה יותר, כך המזגן מסוגל לקרר שטח גדול יותר של חדר. זאת בניגוד לכוחות סוס, שמתארים אמנם את עוצמתו של המדחס עצמו, אולם אותו מדחס עשוי להפיק הספק קירור שונה בשני מזגנים שונים.

דירוג אנרגטי או COP

מקדם יעילות אנרגיה (Coefficient Of Performance) היא יחידת מידה המתארת את יעילות צריכת החשמל של מכשיר חשמלי כלשהו. למזגנים יעילים ומתקדמים יותר יהיה דירוג אנרגטי גבוה, כלומר הם מספקים קירור בעוצמה גבוהה תוך צריכת חשמל נמוכה.

חיבור Wifi מובנה

מהפכת הבית החכם מגיעה גם לעולם המיזוג: מהיום ניתן לרכוש מזגן בעל חיבור מובנה לרשת ה-wifi הביתית, כך שניתן יהיה לשלוט בפעולתו דרך האפליקציה בכל זמן ומכל מקום, כולל כיבוי והדלקה, שינוי טמפרטורה ועוצמת העבודה, הגדרת טיימר וכו'.

אולי יעניין אותך גם...

היתרונות של מזגני אינוורטר

גם אתם שומעים כל הזמן על מזגני אינוורטר ולא מבינים על מה מדובר? באנו לעשות לכם סדר בעיקרי הדברים! בשנים האחרונות גברה הדרישה למכשירים חסכוניים באנרגיה וידידותיים לסביבה, מה שהוביל

לקריאה נוספת >>
מזגן עילי מעוצב לסלון

מזגן עילי מעוצב

במהלך חודשי החורף, מזגנים יכולים להיות יותר מסתם מכשירי קירור – הם מכילים את המפתח ליצירת סביבה פנימית נוחה ומווסתת היטב. לדעת כיצד למנף אותם ביעילות בעונות קרות יותר יכול

לקריאה נוספת >>
סל קניות
close
× היי, איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.