...

הגודל לא קובע – כמה כוחות סוס צריך?

איך בוחרים גודל מזגן

הקיץ הישראלי מציב אתגרים לא מבוטלים לעולם המזגנים – לכל ישראלי ברור שמזגן הוא מצרך הכרחי בכל דירה, ושחום כבד מצריך מזגן חזק, כלומר מזגן עם הרבה כוחות סוס שמסוגל להתמודד עם חום כבד ולקרר בתים שלמים. אבל האם ידעתם שמספר כוחות סוס איננו הפרמטר היחיד שקובע את יעילותו של המזגן, וכי לפעמים אפילו יעיל יותר לבחור מזגן עם פחות כוחות סוס? לפני שאתם רצים לרכוש את המזגן עם הכי הרבה כוחות סוס– אל תפספסו את הכתבה הבאה, יש לנו סוד לגלות לכם.

איך מודדים עוצמה של מזגן?

אם התחלתם לחפש את המזגן האידיאלי עבור הבית שלכם, ייתכן וכבר נתקלתם במונחים כמו הספק, כוחות סוס, או BTU – והרגשתם שאתם קצת הולכים לאיבוד. אז קודם כל, בואו נעשה קצת סדר.

מה זה בעצם "כוח סוס"?

"כוח סוס" היא יחידת מדידה שמשמשת כדי לתאר את גודל ההספק של מנוע או מדחס, כלומר עד כמה הוא חזק. רמז לכך שמדובר ביחידת מידה ותיקה למדי נמצא בשם עצמו – מדובר בשריד לתקופה שבה מנועי מכוניות עמדו תחת השוואה לסוסים, האלטרנטיבה הנוספת לשימוש במכשיר ממונע באותו זמן. המונח הזה נמצא עדיין בשימוש כיום כי הוא אכן מועיל כאשר אנחנו מתארים מנועים של כלי רכב שונים ומשווים ביניהם. גם בעולם המיזוג היה נהוג במשך הרבה שנים להשתמש ביחידת המידה הזו, אם כי כיום הטכנולוגיה התקדמה וישנן ראיות כי מדחס של מזגן יכול להפיק תוצאות שונות למדי כאשר מתקינים אותו במזגנים שונים – כלומר הספק המדחס איננו האינדיקציה המדויקת ביותר ליכולתו של המזגן לקרר או לחמם.

מה זה BTU של מזגן?

כיום תוכלו למצוא אצל מרבית יצרנו המזגנים את היחידה המדויקת הרבה יותר – BTU לשעה, כלומר British Thermal Unit per Hour. המשמעות של יחידה זו היא כמה קירור או חימום מפיק המזגן בפועל בכל שעה. ככל שהחדר שאנו מנסים לקרר הוא גדול וריק יותר, כך נצטרך להשתמש במזגן בעל BTU גבוה יותר כדי לקרר אותו באופן אפקטיבי.

בחירת גודל מזגן

אז איך בוחרים את גודל המזגן?

לא משנה אם אתם מודדים את עוצמת המזגן שלכם בכוחות סוס או ביחידות של BTU לשעה, בסופו של דבר עליכם לדעת כמה חזק המזגן שעומד לפניכם בחנות, ולעומת זאת לכמה עוצמה אתם זקוקים בפועל כדי לקרר או לחמם את החדר, הדירה או הבית שבו תרצו להתקין אותו. על פניו, ככל שהמזגן חזק יותר – כך הוא מקרר טוב יותר. אולם אסור לשכוח שישנם פרמטרים רבים נוספים שמשפיעים על עוצמת המזגן לה אתם זקוקים. מזגן בעוצמה גבוהה מזו שאתם צריכים אמנם יעשה את העבודה, אבל רכישתו והתקנתו כנראה יעלו לכם לא מעט שקלים מיותרים, וכמובן השימוש בו כרוך בבזבוז גדול של אנרגיה שיתבטא בחשבון החשמל שתקבלו בסוף החודש. אז מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים את גודל המזגן?

  • מספר הנפשות בחדר משפיע על מידת החום שנרגיש בו. לכולנו ידוע שגוף האדם מייצר חום כל הזמן, אולם רובנו לא חושבים שמדובר בכמות חום גדולה מספיק בשביל להשפיע על הטמפרטורה בחדר. אבל האמת היא שבימי הקיץ החמים, מספר האנשים בחדר בהחלט משפיע על הטמפרטורה המצטברת בו. ההבדל אולי איננו מורגש כאשר נכנס לחדר רק אדם אחד נוסף, אולם אם מדובר בחדר משפחה או אפילו משרד או כיתה, ההבדל יכול להצטבר ולהפוך למשמעותי.
  • גם כמות הריהוט רלוונטית לבחירת המזגן. ידוע לנו שככל שהחדר גדול יותר – כך נזדקק למזגן עוצמתי יותר כדי לקרר את כולו. משתנה נוסף במשוואה הזו הוא שעל המזגן לקרר רק את האוויר שבחדר, כלומר שאם החדר מרוהט בכבדות וצפוף, יהיה על המזגן לעבוד פחות קשה.
  • קחו בחשבון את מיקום הדירה בארץ ואת מזג האוויר במקום. עד כמה חם ולח הקיץ במקום שבו אתם גרים?
  • בית פרטי לרוב קשה יותר לקירור או חימום מאשר בניין מגורים, במיוחד עבור הדירות שבאמצע הבניין ולא אלו שעל הגג או על הקרקע. ככל שיש לדירה פחות קירות חיצוניים ויותר קירות המשותפים לדירות אחרות, כך היא תהיה מבודדת יותר ממזג האוויר שבחוץ.
  • גם מיקום החדר (מזרח/מערב) וגודל החלונות משפיעים על מידת השמש שנכנסת והחוץ שמצטבר בחדר.

בחירת גודל המזגן הוא תהליך ראשוני ברכישת מזגן. שלב הבחירה הוא משמעותי ויהווה את הבסיס בתהליך רכישת המזגן. לאחר שבחנתם את כל הפרמטרים המשפיעים על ההחלטה שציינו למעלה והבנתם מהו גודל המזגן האידיאלי עבור ביתכם, תוכלו להתפנות לבחירה של סוג המזגן – מזגן עילי או מיני מרכזי, קיראו עוד במדריך המלא איך לבחור מזגן.

המומחים של Coolme פה בשביל לעזור, יש לנו צוות מקצוענים עם למעלה מ-30 שנות ניסיון בתחום המיזוג, אנחנו יודעים להתאים מזגנים לאנשים – המזגן שאתם צריכים בכדי למזגן את החלל בצורה אופטימלית תוך התחשבות במסגרת התקציב שלכם. פנו אילנו – אנחנו זמינים

אולי יעניין אותך גם...

היתרונות של מזגני אינוורטר

גם אתם שומעים כל הזמן על מזגני אינוורטר ולא מבינים על מה מדובר? באנו לעשות לכם סדר בעיקרי הדברים! בשנים האחרונות גברה הדרישה למכשירים חסכוניים באנרגיה וידידותיים לסביבה, מה שהוביל

לקריאה נוספת >>
מזגן עילי מעוצב לסלון

מזגן עילי מעוצב

במהלך חודשי החורף, מזגנים יכולים להיות יותר מסתם מכשירי קירור – הם מכילים את המפתח ליצירת סביבה פנימית נוחה ומווסתת היטב. לדעת כיצד למנף אותם ביעילות בעונות קרות יותר יכול

לקריאה נוספת >>
סל קניות
close
× היי, איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.