...

מזגן עילי או מיני מרכזי – איך להחליט?

מזגן עילי או מיני מרכזי

כאשר הקיץ מתקרב והטמפרטורות מטפסות, שאלה אחת נשארת השאלה הלוהטת ביותר: מה יותר משתלם, מזגן עילי נפרד לכל חדר או דווקא מזגן מיני מרכזי לכל הבית? לשאלה המצוינת הזו אין תשובה אחת, כי אם היא תלויה למעשה בהרבה היבטים של ההעדפות האישיות שלכם והתנאים הפיזיים בבית, כמו התקציב שאתם מוכנים להקצות לפרויקט, מהו גודלו של הבית שאתם מעוניינים לקרר, איפה אתם גרים, לאיזה כיוון פונים החלונות, ועוד. המדריך המלא לבחירה בין מזגן עילי לבין מזגן מיני מרכזי – לפניכם.

גודל הדירה

ככל שהדירה או הבית גדולים יותר ועל המזגן למזג שטח גדול יותר, כך נדרש להשקיע במזגן חזק יותר. עוצמתו של המזגן נמדדת בכוחות סוס, כאשר מזגן מיני מרכזי מתחיל ב-3.5 כוחות סוס , בעוד מזגנים עיליים הם קטנים וחלשים יותר, ובדרך כלל לא עוברים את גבול ה-4 כוחות סוס. המשמעות היא שכל מזגן עילי מסוגל למזג רק חדר אחד כאשר מדובר בחדר קטן עד בינוני. מזגן מיני מרכזי עוצמתי יכול למזג שטח גדול יותר, וניתן לפצל אותו למספר חדרים, ולכן הוא מומלץ במקרה של דירה גדולה (4 חדרים ויותר). בהתחשב בנתונים האלה תוכלו לחשב מהי המשמעות לגבי מצב המגורים שלכם – האם מספיק לכם מזגן מיני מרכזי יחיד, האם תעדיפו מזגן עילי לכל חדר, או שאולי תיצרו שילוב של השניים, למשל מזגן מרכזי לחללים הציבוריים (מטבח, סלון וכו') ומזגן עילי קטן לכל חדר שינה.

מי נמצא בבית?

שיקול חשוב נוסף הוא כמה ואיזה אנשים גרים בבית. העניין משמעותי, למשל, כדי לענות על השאלה האם צריך למזג את כל חדרי הבית באותה מידה. מזגן מיני מרכזי בהכרח ימזג את כל חדרי הבית, או לפחות את החללים שבהם הוא מותקן, אפילו אם אתם נמצאים כולכם בחדר אחד, או אם רק אחד מבני הבית נמצא בבית או מרגיש צורך בקירור של מזגן. מזגנים עיליים בכל חדר, לעומת זאת, מאפשרים לכם גמישות גבוהה יותר כך שלא תיאלצו למזג את כל הבית בכל פעם שתפעילו את המזגן – מה שבעצם יחסוך לכם הרבה חשמל ועלויות. זה גם המקום לשאול את עצמכם מי גר בבית: אם מדובר בדירת שותפים, סביר להניח שכל אחד ירצה לשלוט ברמת הקירור/החימום בחדרו שלו. לעומת זאת אם מדובר בבית משפחתי עם ילדים ומתבגרים, צפו לקבל הרבה דלתות פתוחות בין החדרים ומזגנים שפתוחים כל היום, גם בחדרים ריקים. חשוב להבין שלמזגן מיני מרכזי חסרון נוסף, במידה והוא מתקלקל, כל הבית נותר ללא מיזוג, בעוד שבמקרה של מזגנים עיליים בכל חדר הדבר לא יקרה.

מיני מרכזי או עילי

עלות התקנה ושיפוצים

פרמטר נוסף שמשפיע על העלויות הוא התנאים הפיזיים שקיימים בדירה – כמה מקום יש לכם להשקיע במזגן וביחידה החיצונית, והאם ישנה הכנה למזגן מיני מרכזי. אם אתם משפצים דירה ישנה, רוב הסיכויים שתגלו כי אין בה הכנה המתאימה למזגן עילי. גם התקנת מזגן מיני מרכזי לא בהכרח תהיה פשוטה, בעיקר אם התקרות נמוכות ומקשות על התקנת תעלות להעברת המיזוג.

אם אתם נכנסים לדירה חדשה, לעומת זאת, ברוב המקרים תמצאו שכבר מותקנת בה הכנה למזגן מיני מרכזי, מה שמקל על התקנת מזגן מסוג זה ובו זמנית מקשה על התקנת מזגן עילי, אם בכל זאת בחרתם באפשרות זו.

מזגן מולטי

במקרים רבים, מזגן מולטי יהווה פשרה נהדרת בין מזגן מיני מרכזי לבין סדרת מזגנים עיליים. מדובר במזגן המסוגל למזג מספר רב של חדרים בו זמנית, אבל שומר עדיין את האפשרות לשלוט במידת הקירור/החימום של כל חדר באופן אינדיבידואלי ובלתי תלוי בחדרים האחרים. מזגנים שכאלה הם גם חסכוניים באנרגיה, כך שיחסכו לכם בעלויות השוטפות ובחשבון החשמל. עם זאת שימו לב שההתקנה הראשונית היא מסובכת ויקרה יחסית למזגנים מסוגים אחרים, כך שיעבור זמן עד שמזגן מולטי יהפוך למשתלם מבחינת עלויות.

עלויות התקנה

התקנה של מזגן מיני מרכזי לרוב יקרה יותר מהתקנה של מזגן עילי יחיד (והתקנתו של מזגן מולטי יקרה אף יותר). עם זאת, חשוב לעשות סקר שוק שמתאים למצבכם ודרישותיכם הייחודיות, מאחר ולכל מזגן ישנו מנעד מחירים רחב למדי: מזגן עילי נע בין 1000 ל-5000 ₪, בעוד שמיני מרכזי נע בין 5000 ל-15000 ₪. אם תוסיפו לכך שכל בית דורש מספר שונה של מזגנים, הרי שהתשובה לשאלה איזה מזגן זול יותר להתקנה – איננה מובנת מאליה בכלל.

לסיכום, בחירה בין במזגן עילי לבין מיני מרכזי תלויה בהמון היבטים שונים הקשורים זה לזה. כפי שציינו, יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים ולהכין טבלה של חסרונות מול יתרונות. עניין מחיר המזגן ועלות התקנה משחק תפקיד מאד מרכזי והפער בין המזגנים יכול להגיע לאלפי שקלים. ההמלצה שלנו, לפני בחירת מזגן, להתייעץ עם מתקין מוסמך, שיגיע אליכם הביתה ואפרוס בפניכם את החלופות העומדות, ואת היתרונות והחסרונות בכל בחירה.

אתר Coolme כאן לעזור לכם בבחירה, נשמח שתתייעצו איתנו. אצלנו תוכלו למצוא מאות דגמים של מזגנים מיני מרכזיים ועיליים שיענו על הצרכים שלכם ובמחירים הכי טובים שיש בענף המיזוג. ושיהיה המון בהצלחה!

אולי יעניין אותך גם...

היתרונות של מזגני אינוורטר

גם אתם שומעים כל הזמן על מזגני אינוורטר ולא מבינים על מה מדובר? באנו לעשות לכם סדר בעיקרי הדברים! בשנים האחרונות גברה הדרישה למכשירים חסכוניים באנרגיה וידידותיים לסביבה, מה שהוביל

לקריאה נוספת >>
מזגן עילי מעוצב לסלון

מזגן עילי מעוצב

במהלך חודשי החורף, מזגנים יכולים להיות יותר מסתם מכשירי קירור – הם מכילים את המפתח ליצירת סביבה פנימית נוחה ומווסתת היטב. לדעת כיצד למנף אותם ביעילות בעונות קרות יותר יכול

לקריאה נוספת >>
סל קניות
close
× היי, איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.